Na cvičáku

Slíbila jsem, že vám prozradím něco o naší první návštěvě na cvičáku. Tak tedy…

Minulý týden jsem šla s Airi poprvé na cvičák. Vybrali jsme si Psí školu K9, protože ji máme blízko od domu a také jsme na ni dostali dobré reference. Jelikož měla Airi dietu, vzala jsem jí s sebou kuřecí masíčko. To na ni (zvláště před večeří) opravdu zabírá ;-) Byla jsem docela nervózní, když jsme tam šli. Jaké to tam bude, jestli bude Airi poslouchat a jak bude reagovat na ostatní stejně staré psy a hlavně jestli vůbec najdeme, kde to je… Vyrazily jsme od nás z domu pěšky. Máme to docela kousek, stačí jen sejít dlouhý kopec a přejít pár silnic. Velký oplocený výběh nešel přehlédnout, jen jsem chvíli pochybovala, kde je brána.

Na cvičák jsme dorazily jako druzí. S pánem a holčičkou tam již čekala malá béžová kokřice, která byla ale hrozně bázlivá. I když Airi jen seděla a koukala se jinam, bála se. Jmenovala se Naira. Moc hezké jméno :) Před námi tam cvičili tři pesani. Škoda, že si s nimi Airi nemohla zaběhat. Jeden z nich byl krásný velký vlku podobný. Jen kdybych si já tak vzpomněla, jak se ta rasa jmenuje :) Na cvičák pak ještě dorazila malá ričbečka  a dva další pesani (nebo pesanky?). Airi z nich byla (překvapivě ;-)) největší, i když zdaleka nebyla nejstarší. Paní cvičitelka nás vpustila z předohrádky na cvičící louku a hurá, hodina mohla začít. Airi měla ze začátku problém s tím, že se chtěla seznámit s ostatními psy, ale moje kuře ji přesvědčilo, čemu se má věnovat ;-)

Cvičitelka nás seznámila s tím, jak budou probíhat hodiny a co všechno se naučíme. Před hodinou máme pejsky vypustit v předohrádce, aby se tam hezky vyblbli a pak už byli na hodinu pozorní. Jo, to Airi opravdu chybělo. Mě s akitou a paní s ričbečkou cvičitelka ještě informovala, že když budeme mít pocit, že už pejsani protestují a je na ně něco moc hrr, tak se s nimi máme projít a chvilku je odreagovat. Nesnesou dril ;-) Pak jsem už začali se samotným cvičením. Už nevím, jak to všechno šlo za sebou, tak se omlouvám, jestli to pomotám.. Ze začátku bylo nějaké to sedni lehni atd.  a instruktáž jak to psa naučit. Ale to už skoro všichni uměli. Pro nás byla novinka „lehni“ ze stoje, to jsem nevěděla, jak učit. Šikula Airi se hned chytla :) Pak přišla na řadu chůze u nohy s pamlskem před čumákem. A během chození u nohy „stůj“, „sedni“ a „lehni“. Každé vždycky zvlášť. Paní cvičitelka si vždycky půjčila jednoho z pejsanů a předvedla to na něm.  Dále jsme cvičili přivolání „ke mně“ (s případným předsednutím). Já jsem měla problém s tím, aby se odemne Airi vůbec hnula. Když viděla kuřátko, jala se mě pronásledovat a čekala na povel, jen aby už mohla masíčko dostat :-D Pak jsme měli po cvičení přestávku, kdy jsme pustili pejsany navolno proběhnout se (a konečně seznámit). Airi byla přesně dle mého předpokladu pěkně drsná a hrr. Snažila se na všechny dominovat. Ale od toho na tom cvičáku jsme, že. Nejen učit povely, ale i vychovávat. Takže mi paní cvičitelka ukázala, jak chňapnout psa za kožich u lopatek a co mu říct, aby toho nechal. Takže jsem pronásledovala „hrající si“ Airi a neustále jsem ji tahala dolů ze psů a řvala „POMALU“. Ona na ně totiž docela vrrčela a ježila se :( S dospělákama problém nemá, ale ty štěňata nás trápí. Musíme to cvičit. Snad kvůli nám některý z pánečků nepřestane chodit do kurzu. Airi si vždycky chvíli hrála a lítala a pak zas začala dominovat. Akita jedna. Při procházkách s ní štěňata vůbec nepotkávám, tak to nemáme kde trénovat. A čím dřív se s tím začne, tím líp. Myslím, že jí to „pomalu“ ke konci už trochu šlo. Když jsem to na ni volala z dálky, někdy i přestala ;-) Po vylítání jsme se šli jako jediní napít. Nevím, co ostatní psi, ale Airi měla obří žízeň.

A začali jsme zase trénovat. Tentokrát „zůstaň“ a obcházeli jsme pejsana v leže nebo v sedě s pamlskem u jeho čumáku. Dále přišlo na řadu „k noze“ a otočky u nohy napravo, nalevo a o 180 stupňů. Na konci jsme měli ještě zábavný program – chůze po kladině. My jsme s Airi šli jako první. Došli jsme ke kladině, tam bylo stůj a pak jsme pokračovali dál. Pamlsek se pomalu sunul po kladině. Z jedné strany já, z druhé strany paní cvičitelka. Airi bylo jedno, kudy jde, zajímalo jí to kuřátko. Dobroučké, měkoučké a voňavé. Uprostřed kladiny jsme se zastavili, aby se Airi rozkoukala, kde je, a dostala dobrotu. Ale byla naprosto v pohodě a pak vesele vyrazila za dalším masíčkem dál a dolů z kladiny ;-) Další pejsci byli taky stateční, ale někteří se báli. Airi byla suverén a tvářila se jako profesionálka. Tak aby jí to vydrželo ;-) Paní cvičitelka nás moc pochválila. Jak Airi (na akitu) skvěle komunikuje s lidmi, jak je (na akitu) skvěle cvičitelná atd. No, já doufám, že taková bude i nadále. Musíme té „cvičitelnosti“ využít, dokud to jde. Taky nám všem bylo doporučeno pouštět (pokud to jde) psy na volno. Když si volnosti užijí jako štěňata, nebudou prý chtít pak zdrhat, až budou velcí. No uvidíme, jak to s Airi půjde.

Na závěr hodiny jsme se rozloučili, malé kokří bázlivce bylo doporučeno, že by pro ni možná byly lepší hodiny pro malé psy, paní cvičitelka si nás všechny zapsala a já jsem si rovnou předplatila 10 výcvikových hodin. Moc se mi tam líbilo a cvičitelka uměla skvěle komunikovat se psy a motivovat je tělem i hlasem. Musím se takový tón hlasu taky (aspoň částečně) naučit.

Cestu domů jsme měly sice do kopce, ale vzaly jsme to přes louky a parčíky, tak to rychle uběhlo. Těšíme se na další hodinu. Tento týden jsme cvičák vynechaly kvůli antibiotikám. Tak musíme cvičit o víkendu a dohnat to ;-) Jedeme na Vysočinu, tak se těšíííme :)))

Příspěvek byl publikován v rubrice Deník Airi. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Na cvičáku

  1. Mia napsal:

    Aj ja chovám akity, mám jednu fenku 13 ročnú, mala som síka, ale uhynul a teraz mám 2 mesačné šteniatko. Presne viem ake tažké je tvrdohlavú akitu cvičiť a vychovať, snažím sa to s tým mojím, ale ten je poriadny nervák, snad sa mi podarí ho trošku skludnit :) Držim palce aj Vám s Airou :)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s