Coursing

tn_IMG_2042_fhdrPoslední prosincovou sobotu loňského roku se konal v Kolíně  Povánoční coursing (nejen) pro začátečníky. Pořadatelem byla akití chovatelská stanice Haguro Kensha, což znamenalo, že se jistojistě na akci sjedou hlavně akitáři. Jelikož jsem chtěla potkat další akitáře, vyrazila jsem s Airi časně ráno směr Kolín :)

Cesta ranním ECčkem proběhla hladce a u nádraží nás vyzvedli pořadatelé a autem dovezli na místo konání. Ještě jednou děkuji za ochotu a vstřícnost :) Airi si poprvé zkusila, jaké to je jet sama v kufru auta. Jelikož tam ale cítila jiné psy, měla celou cestu o zábavu postaráno.

Sobota to byla vcelku mrazivá. Lidé se sem sjeli všelijací, nejrůznějších věkových kategorií. A nejen akity, ale i jiní psíci. Akity ale převládaly. Všichni se těšili na coursing. Airi ho ještě nikdy nezkoušela, neb je na to ještě malá, ale když se to nepřežene, tak coursing snad neuškodí v žádném věku. Takže jsme se zapsali na dva běhy. První zkušební a druhý závodní na čas.

AiriMěla jsem trochu obavy, jestli se pejsaně bude chtít běžet za střapcem, protože jsem viděla akity, co střapec ignorovaly, ale stačilo ji správně navnadit a už letěla jako střela. Rovně daaaleko dozadu, pak pár malých kliček a zase rovně zpátky k nám. Rychlost střapce přizpůsobovali každému psovi zvlášť. Měla jsem nachystaný v ruce foťák, ale ha ha.. natočila jsem krátké video, když Airi dobíhala do cíle (jinak byla moc daleko). Fotku jsem stihla až při druhém běhu – a to ještě takovou hrozně rozmazanou. Na tryskopsy je holt potřeba zrcadlovka. Když doběhne pes do cíle, je zapotřebí zabavit mu střapec. Někteří se té své kořisti drží jak klíště. Airi si dala víceméně rozumně říct.

Celý den byl velmi únavný, jak pro mně, tak i pro psa, protože jsme téměř celou dobu stály obě na nohou. Příště by mě mohlo napadnout vzít si s sebou deku ;-) Někteří psi po celou dobu, kdy se běžel coursing, dělali neuvěřitelný kravál a pořád štěkali až k zbláznění. Tak moc se na ten střapec těšili.

tn_IMG_2041aNa druhý běh se Airi už taky těšila a fandila za plotem ostatním psům (ale potichu ;-)). Když pak přišla na řadu, tak se jí už nemuselo vůbec nic vysvětlovat, a jak jsem ji pustila, tak už valila za kořistí. Na akitu opravdu prý slušnou rychlostí. V celkových časech byla průměrná. Závod vyhrál nějaký šikovný hbitý malý pes.

Co jsme si z coursingu odnesli? Vášeň pro běhání. Airi předtím běhání moc nemusela, ale po své nové zkušenosti tomu přišla na chuť. Takže jakmile roztaje sníh a bude venku přijatelná teplota, budu s ní běhat! Mně to prospěje a Airi to bude bavit. Začneme nejdřív pozvolna, aby panička, ani pejsana nepřišla k újmě. A pak uvidíme, jak nám to půjde ;-) Jediné, co mi přijde na coursingu trochu kontraproduktivní, je to, že se tím u psa podporuje vášeň pro lov. Nevím, jak ostatní psi, ale Airi má teď chuť lovit daleko víc, jak předtím. Tak jí ty ptáky musím neustále zakazovat a zakazovat. Kosáky celkem zvládáme, ale je neuvěřitelně vysazená na holuby. Ty, když vidí, tak je úplně v tranzu. Z havranů má celkem respekt, ale ráda je sleduje, jak létají po obloze.

Letajici AiriCesta zpátky byla trochu krušnější. Na nádraží jsme se zase pohodlně svezli autem a pak jsme čekali na vlak… přijelo ECčko s vagóny bez kupíček. Kupíčkový byl jen jeden a beznadějně narvaný. Takže mi nezbylo, než s Airi procházet přeplněnými vagóny s klasickými sedačkami a hledat si místo.. Bylo to vážně moc fajn, lidi (jedoucí převážně z Německa a Prahy) se rozvalovali přes x sedaček a zabírali neuvěřitelně velkou plochu. A zkuste takhle za někým přijít se psem a s hnědými otisky psích tlapek na kalhotách, aby si dal nohy dolů a pustil vás sednout.. Naštěstí se nad námi slitovala jedna (na čtyřsedačce rozvalená) Němka jedoucí do Maďarska a uvolnila nám místo :) Byla to milovnice psů, zrovna četla nějakou speciální knihu o psích chování. A poznala v Airi akitu. Za to dávám hromadu plusových bodů ;-)

Zbytek cesty domů byl už pak bez problémů. A doma jsme obě ihned zmoženě usnuly.

U videa doporučuji pustit si jej několikrát za sebou ve smyčce, abyste z něj něco měli ;-)

Mých pár fotek najdete v galerii.
Další fotky zde: Haguro na Rajčeti, od fotografky na Google+, další fotky na Google+

Příspěvek byl publikován v rubrice Deník Airi. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s